نصب سانترال و خدمات پس از فروش انواع مراکز تلفن سانترال پاناسونیک در ظرفیت های مختلف، نصب و راه اندازی انواع دوربین های مداربسته و اجرای کابل کشی
نصب سانترال و خدمات پس از فروش انواع مراکز تلفن سانترال پاناسونیک

 ۰۲۱-۸۸۹۳۳۶۱۱

تلفن دفتر مرکزی  

info@panasonictehran.com

ساعت کاری: 09:00 صبح تا 17:00 عصر

تهران - خیابان فردوسی

خ ایرانشهر – تقاطع سمیه – ساختمان ۱۱۱ واحد ۱۱

نصب سانترال

 

 

آیا تا به امروز نام دستگاه سانترال را شنیده اید؟ از کاربرد سانترال چه میزان می دانید؟ برای نصب دستگاه سانترال، چه مواردی باید لحاظ گردد؟ این سوالات و هزاران سوال مشابه را می توان به راحتی پاسخ داد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با دستگاه سانترال و چگونگی نصب آن، ادامه این مطلب را دنبال نمایید.

 

دستگاه سانترال چیست؟

امروزه شرکت و یا سازمان ها برای ارتباط با مشتریان خود از سیستم تلفن سانترال استفاده می کنند. نصب و راه اندازی این سیستم به امور مختلفی بستگی دارد. اما آنچه مهم است حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب است. در این مقاله با چگونگی این کار بیشتر آشنا خواهید شد. دستگاه سانترال را با نام یک مرکز مخابراتی کوچک می توان شناخت. این دستگاه دقیقا وظایف یک مرکز مخابراتی را بر عهده دارد. این دستگاه را می توان همچنین با نام اختصاری PBX نیز شناخت. این نام مخفف عبارت Branch Exchange Private می باشد که یک شبکه خصوصی تلفن محسوب می شود.

کاربرد دستگاه سانترال

همانطور که می دانید مراکز و ادارات و مکان هایی که افراد زیادی به آن رفت و آمد دارند، اغلب دارای چندین خط تلفن می باشند. هر یک از این خطوط مربوط به بخش خاصی هستند که افراد را به مسئول آن بخش متصل می نمایند. اما این مسئله را باید در نظر داشت که سازمان ها و ارگان های بزرگ دارای خطوط تلفن داخلی و خارجی زیادی هستند.

حال به کاربرد دستگاه سانترال می رسیم. سانترال در واقع مدیریت شبکه های داخلی یک شرکت و یا سازمان را بر عهده دارد. نصب سانترال در واقع سبب کنترل تماس های ورودی و خروجی می شود و بستری برای برقراری تماس بین افراد شرکت می باشد تا سرعت کار از این طریق بالاتر برود. بنابراین می توان گفت که مهمترین کاربرد این دستگاه در فضای اداری، اشتراک گذاری خطوط داخلی شرکت بدون دخالت نیروی انسانی است. همچنین این دستگاه می تواند صف پاسخگویی به تماس ارباب رجوع ها را تشکیل دهد.

فواید نصب دستگاه سانترال

همانطور که در بخش قبل مطالعه نمودید، نصب دستگاه سانترال می تواند به مدیریت آسان خطوط تلفن در هر شرکت و یا سازمانی کمک کند. بنابراین استفاده از این دستگاه، نیاز به استفاده از نیروی انسانی جهت پاسخگویی به تماس ها را کاهش می دهد. این دستگاه همچنین، تفکیک و توزیع تماس را در مدت زمان کمتری انجام می دهد.

نصب سانترال همچنین سبب رفع خطای انسانی می شود، زیرا این دستگاه به وسیله کامپیوتر و بر اساس الگوریتم خاصی برنامه ریزی می گردد. در نتیجه می توان گفت که با نصب سانترال می توان رضایت بیشتری را از سوی افرادی که با سازمان تماس برقرار می کنند، کسب نمود.

 

 

مزایای نصب سانترال در یک سازمان

از مهمترین مزایایی که نصب سانترال در یک شرکت یا سازمان دارد ارتقای ارتباط میان کارمندان شرکت و مشتریان آن است. به همین دلیل لازم است که مدیرانی که در سازمان خود تلفن سانترال ندارند هر چه سریعتر اقدام به نصب نمایند و مدیرانی که از این سیستم در سازمان خود بهره می برند بهتر است که مدل تلفن ها و عملکرد سیستم را ارتقا دهند.

از نکات مهم در زمان نصب سانترال انتخاب بهترین برندها و خرید مدل های برتر است. این کار کمک می کند تا از هزینه هایی که باید بابت تعمیرات و حفظ و نگهداری سانترال در طول دوره بپردازید کم کند. مزیت بزرگ سیستم سانترال هم عدم هزینه برای خرید تلفن های گران قیمت است. در این صورت در ابتدای راه اندازی کسب و کار خود در هزینه ها تا مقدار زیادی صرفه جویی نموده اید.

چگونگی نصب دستگاه سانترال

نصب و راه اندازی دستگاه سانترال کار ساده ای تلقی نمی گردد. اما با آموزش نکاتی که در ادامه به آنها بیشتر پرداخته می گردد، می توان این دستگاه را به راحتی نصب کرده و از آن استفاده نمود. برای نصب دستگاه سانترال باید به چهار نکته مهم، دقت نمود. بروز اشتباه در هر یک از مراحل نصب می تواند فعالیت سانترال را مختل نماید و در نتیجه در کار سازمان مورد نظر اختلال ایجاد نماید.

تعیین مکان نصب دستگاه سانترال: انتخاب یک مکان مناسب یکی از مهمترین شرایط نصب سانترال می باشد. این مکان باید فاقد رطوبت بوده و دمای آن متناسب با دمای محیط باشد. برای قرارگیری دستگاه سانترال، باید سطحی مسطح را انتخاب نمود که فاصله آن از زمین، حدود یک متر باشد. عدم رفت و آمد به مکان نصب، می تواند امکان ایجاد اخلال در دستگاه را کاهش دهد.

کابل کشی و نقشه کشی مخابراتی: برای آغاز این مرحله نخست باید یک پست مخابراتی را در جنب دستگاه سانترال نصب نمود. برای اتصال خطوط داخلی شرکت به دستگاه سانترال باید ابتدا آنها را از مکان قرار گیری تلفن تا پست نزدیک سانترال کابل کشی نمود. برای اتصال خطوط شهری نیز باید این خطوط را از ورودی مخابرات تا پست سانترال کابل کشی کرد.

اما باید به این نکته توجه داشت که کابل کشی خطوط آنالوگ و دیجیتال با خطوط هیبرید متفاوت است. در کابل کشی هیبرید از دو زوج سیم استفاده می شود که یکی از آنها مربوط به بوق و دیگری مربوط به دیتا می شود. اما در داخلی آنالوگ و دیجیتال، یک زوج سیم مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصال مناسب پست: رعایت نظم در اتصالات پست می تواند نصب و اتصال آن به دستگاه سانترال را بهبود بخشد. برای سهولت نصب پست در کنار سانترال باید ورودی خطوط داخلی و شهری را از یک سمت به پست متصل نمود و در سمت دیگر دستگاه سانترال را به ترمینال کروز پست متصل نمود.

برنامه ریزی دستگاه سانترال: مهمترین بخش نصب دستگاه سانترال را می توان این مرحله دانست. برای برنامه ریزی این دستگاه پرکاربرد می توان از دو روش مجزا استفاده نمود.

 

حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب

شاید مهمترین مسئله بعد از نصب سانترال حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب آن است. به دلیل بازدهی بهتر و افزایش ارتباط میان افراد و مشتریان لازم است که در این مهم کوشا باشید و این نکته اهمیت بیشتری دهید. به همین دلیل باید برای این کار باید به چند نکته مهم توجه ویژه نمایید.

نیاز به یک پروتکل امنیتی

بیشتر سازمان هایی که از اطلاعات طبقه بندی شده در سازمان خود نگهداری می کنند نیازمند یک سیستم امنیتی با سطح امنیت بالا هستند. اگر از پیغام های صوتی که با رمز عبور و یا خطوط تلفن رمزگذاری شده تبادل می شوند در سازمان خود استفاده می کنید باید حتما در زمان نصب سانترال به شرکت مسئول راه اندازی این خطوط اطلاع داده شده باشد. این کار باعث می شود تا در زمان نصب به این مورد توجه شود.. و خطوط ویژه ای برای این کار در نظر گرفته شود.

برای حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب جلسات با دوره زمانی مشخص برگزار کنید
افرادی که در سازمان خود از تلفن سانترال استفاده می کنند نیاز دارند که در طی دوره زمانی مشخص اقدام به برگزاری جلسات برای ارتقاء و حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب نمایند. برگزاری این جلسات چند مزیت بزرگ دارد.

  • برنامه ریزی برای حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب
  • زمانی برای گفتگو و ایجاد موارد امنیتی جدید
  • بالا بردن تجربه کارمندان با گفتگو و تبادل نظر
  • موارد مطرح شده در جلسات

به طور معمول در این جلسات باید به این موارد اهمیت داده شود. و درباره آن گفتگو شود.

  • نیاز به اضافه کردن خطوط تلفن جدید
  • به روز رسانی کردن سیستم تلفن سانترال
  • نیاز به تعویض قطعات معیوب
  • عیب یابی موارد ضعیف در سیستم و تعویض یا تغییر آن

هماهنگ کردن سانترال با تغییرات شبکه

حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب کمک می کند تا کسب و کار همیشه فعال باقی بماند. به همین علت باید حتما با هرگونه تغییر در شبکه این سیستم را هماهنگ نمود. در بعضی از موارد بروز خرابی باعث خارج شدن تلفن سانترال از مرکز داده ها می شود و این کار به کسب و کار شما آسیب وارد می کند.

تهیه نسخه پشتیبان از سیستم سانترال

فراموش نکنید که تهیه نسخه پشتیبان یکی از مهمترین موارد در زمان نصب و حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب است. تهیه این نسخه باعث می شود تا از مشکلاتی که بعدا امکان دارد ایجاد شود جلوگیری نماید. این مشکلات بیشتر در زمان حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب و تعمیرات آن امکان دارد پیش آید. برای همین قبل از هرگونه تغییر در سیستم حتما از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

تهیه لوازم جانبی راهی برای حفظ و نگهداری سیستم

بیشتر افراد که از تلفن سانترال در سازمان خود استفاده می نمایند در زمان هزینه نمودن برای راه اندازی سانترال اقدام به تهیه لوازم جانبی می نمایند. این کار برای این افراد دارای چند مزیت بزرگ است.

این کار با افزایش هزینه خرید لوازم در طول سال برای این افراد مقرون به صرفه خواهد بود.
در هر زمان که نیاز به تعویض و یا تغییری در سیستم باشد می توان از این لوازم استفاده نمود. این کار کمک می کند تا در حفظ و نگهداری سانترال بعد از نصب هیچ گونه هزینه اضافی باعث ایجاد نگرانی نشود.

 

روش های برنامه ریزی دستگاه سانترال

همانطور که پیشتر به این موضوع پرداخته شد، دو روش مجزا برای برنامه ریزی دستگاه سانترال وجود دارد که هر یک را در این بخش شرح می دهیم. در روش اول که به PC-Programming شهرت دارد، نحوه مدیریت تلفن و خطوط از طریق کنسول نرم افزاری و اتصال سانترال به کامپیوتر انجام می گیرد.

اما به روش دوم PT-Programming گفته می شود که در آن دستگاه سانترال از طریق گوشی های اپراتوری برنامه ریزی می شود و مدیریت اتصال خطوط از این طریق برای دستگاه تعریف می گردد. این دو روش امروزه برای راه اندازی دستگاه سانترال مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای گذر از این مرحله و استفاده از هر یک از این دو روش، باید از متخصص این حوزه کمک بگیرید تا نصب دستگاه سانترال به درستی انجام گیرد.

 

خرید دستگاه سانترال

دستگاه سانترال امروزه به یکی از ضروریات هر سازمان و اداره مبدل گشته است. قیمت سانترال نیز می تواند یک عامل مهم در خرید این محصول تلقی شود. برای خرید و نصب دستگاه سانترال در یک اداره، نوع و مدل آن بسیار تعیین کننده است، چرا که نصب دستگاه سانترال در برندهای مختلف با یکدیگر متفاوت است.

اما دستگاه سانترال یک وسیله متداول در بین عموم مردم نیست، در نتیجه خرید و نصب آن نیز نیاز به تخصص دارد. مراکز زیادی در سطح کشور این محصول را عرضه نمی کنند. بنابراین می توان گفت که خرید اینترنتی سانترال می تواند بهترین شیوه برای سفارش و خرید این محصول محسوب شود. فروشگاه اینترنتی پاناسونیک تهران، یکی از فروشگاه های اینترنتی عرضه کننده انواع سانترال پاناسونیک در ایران است که می توان با مراجعه به وب سایت آن، بهترین نمونه سانترال را سفارش داد. در صورت خرید دستگاه سانترال از این فروشگاه، می توانید این محصول را ظرف مدت کوتاهی دریافت کنید. برای دریافت قیمت سانترال و خرید سانترال با شماره 09122159032 تماس بگیرید.